Europska komisija namjerava poslati službene nadzornike na hrvatsku granicu
nakon najnovijih optužbi za mučenje migranata i tražitelja azila, Istodobno, britanski Guardian objavio je velik članak naslovljen 'EU 'zataškao' propust Hrvatske u zaštiti migranata od brutalnosti na granicama', uz niz konkretnih optužbi na račun hrvatske Vlade o trošenju sredstava iz fondova EU-a namijenjenih jačanju granične kontrole
Razgovarajući s novinarima u petak, glasnogovornik Komisije naveo je da je misija nadzora granice planirana kako bi 'osigurala to da aktivnosti graničara ostanu potpuno usuglašene s poštivanjem temeljenih prava', piše EUobserver.
Dužnosnici Europske unije optuženi su za 'nečuveno zataškavanje' dokaza o neuspjehu hrvatske Vlade u nadzoru policije, višekratno optužene za pljačkanje, zlostavljanje i ponižavanje migranata na svojim granicama, piše Guardian.
Guardian je dobio na uvid internu e-mail prepisku Europske komisije, a koja otkriva da su dužnosnici u Bruxellesu u strahu od negativnih reakcija odlučili ne razotkriti nedostatak posvećenosti Hrvatske mehanizmu nadzora financiranom europskim novcem.
Prije nego je poslao odgovor na upit dugogodišnjeg europarlamentarca u siječnju, jedan je dužnosnik Komisije upozorio kolegu da će propust hrvatske Vlade u korištenju sredstava za graničnu policiju 'zasigurno biti viđen kao skandal'.
Nadzor ponašanja graničnih policajaca bio je uvjet propisan u sklopu veće financijske potpore Hrvatskoj iz fondova EU-a. Postoje brojne optužbe da hrvatska policija nasilno vraća migrante i izbjeglice na granici s Bosnom, uključujući incident u kojem je jedan migrant ustrijeljen.
Pitanje o trošenju novca EU-a za jačanje hrvatske granice postavila je Clare Daly, zastupnica Europskog parlamenta iz Irske. Iako je Europska komisija raspolagala iznosima iz kojih je vidljivo da je Hrvatska tek djelomično iskoristila sredstva, te informacije nisu stigle do Daly. Umjesto toga, dužnosnici u Bruxellesu u telefonskim i e-mail konverzacijama razmatrali su mogućnost da pomognu Hrvatskoj u pisanju izvješća.
Odgovarajući na optužbe za zataškavanje, glasnogovornik Europske komisije rekao je Guardianu da ono što je poznato nije preneseno europarlamentarcima jer se vjeruje da su informacije 'nepotpune'.
Jedan od uvjeta za dodjelu 6,8 milijuna eura za jačanje hrvatskih granica bila je i uspostava nadzornog mehanizma za osiguravanje humanog postupanja prema migrantima. Taj mehanizam trebao je poslužiti kao osigurač da su 'sve mjere na vanjskim granicama EU-a proporcionalne i potpuno usklađene s temeljenim pravima i zakonima EU-a o azilu', kako je navodila Europska komisija. 'Hrvatski ministri tvrdili su prošle godine da su sredstva dodijeljena UNHCR-u i Hrvatskom pravnom centru kako bi uspostavili nadzorni mehanizam. Obje organizacije poriču da su primile taj novac', piše Guardian
Podsjetimo, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u petak je komentirao prozivke o navodnoj policijskoj brutalnosti prema migrantima na granici, izvijestila je Hina.
'U posljednje vrijeme u nekoliko javnih istupa vrlo odlučno kazao sam da hrvatska policija postupa brutalno prema bilo kome. Hrvatska policija čuva hrvatsku granicu, sprječava ilegalne ulaske', istaknuo je ministar.
Dodao je kako oni koji plasiraju takve navode, uključujući 'onaj da su navodno hrvatski policajci migrantima crtali crvene križeve na tjemenu, i to na prvi dan ramazana', ne misle dobro ni migrantima ni Republici Hrvatskoj.
'U svakom slučaju, naša poruka je da ćemo poštivati zakone, da ćemo poštivati nacionalno zakonodavstvo, europsko zakonodavstvo i nikad nas nitko neće spriječiti da štitimo hrvatsku granicu od ilegalnih prijelaza, bez obzira odakle svi ti pritisci mogli dolaziti', poručio je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova. (Vijesti.ba / tportal)