Bol je najstarije i najčešće čovjekovo iskustvo.
Dvadeset posto (20%) odrasle populacije pati od boli koja traje najmanje 6 mjeseci. Ovo predstavlja globalni javno zdravstveni, socijalni i ekonomski problem jer utiče na funkciju, radnu sposobnost i kvalitetu života. Jedan od najčešćih lijekova za liječenje boli je ibuprofen. Ibuprofen je nesteroidni protuupalni lijek (NSAR) čije djelovanje ublažava upalu i bol. Zbog svog analgetskog i protuupalnog djelovanja koristi se u liječenju reumatoidnog artritisa, drugih artropatija te u liječenju izvanzglobnih reumatskih stanja i kod ozljeda mekih tkiva kod iščašenja i uganuća.
Zbog svog analgetskog djelovanja ibuprofen se koristi za ublažavanje bolova blagog do umjerenog intenziteta poput zubobolje i menstrualnih bolova, kao i za simptomatsko liječenje glavobolje, uključujući i migrenu. Može se koristiti, među ostalim, za ublažavanje bolova u leđima i vratu. Ibuprofen također snižava i povišenu tjelesnu temperaturu.
Glavobolja i migrena
Tenzijski tip glavobolje najčešći je tip glavobolje u općoj populaciji. Javlja se u gotovo svim starosnim grupama, kod žena u nešto većem broju u odnosu na muškarce.
Tipično je za tenzijski tip glavobolje da je bol blagog do umjerenog intenziteta, obostrana i nepulsirajuća, poput osjećaja stezanja obruča oko glave, pritiska u glavi ili težine na glavi i ramenima. Ponekad je praćena osjetljivošću na svjetlo ili zvukove, rijetko i mučninom, ali bez pogoršavanja pri uobičajenim tjelesnim aktivnostima.
Uzroci tenzijskog tipa glavobolje nisu sasvim poznati dok se glavnim provocirajućim faktorima smatraju stres i psihička napetost.
Migrena je najčešća primarna glavobolja, a definira se kao glavobolja koja traje od 4 do 72 sata. Obilježena je pulsirajućim karakterom, umjerenog do jakog intenziteta, uobičajeno je jednostrana te se pogoršava naprezanjem.
Za liječenje epizodičkih tenzijskih glavobolja, kao i migrene, preporučuje se uzimanje analgetika poput paracetamola, nesteroidnih protuupalnih lijekova, kao što je ibuprofen, i kombiniranih analgetika. Kod hroničnog tipa preporučuje se i preventivno liječenje. Uz lijekove, mogu se koristiti i nefarmakološke metode kao što su kognitivno-bihevioralna terapija, relaksacijske tehnike i biofeedback metoda, kojima je cilj prepoznavanje provocirajućih čimbenika i mijenjanje vlastite reakcije na iste.
Bol u leđima i vratu
Sa bolovima u leđima i vratu susreće se tokom života većina populacije. Krstobolju će u životu barem jednom osjetiti osam od deset ljudi te predstavlja jednu od najčešćih bolesti današnjice. Prvi put se najčešće pojavljuje u srednjoj životnoj dobi i učestalost se povećava s godinama. Razlozi su sjedalački način života i smanjena fizička aktivnost.
Smrznuto rame je stanje karakterizirano boli, kao i ograničenim aktivnim i pasivnim pokretima u ramenom zglobu. Susreće se u bolesnika dobi od 40 do 60 godina, a pogađa čak od dva do pet posto populacije. Žene češće obolijevaju nego muškarci i omjer obično iznosi 10:3.
U početnoj fazi treba smanjiti bol i upalu primjenom nesteroidnih antireumatika i analgetika, kao i lokalnom primjenom kortikosteroida u zglob ramena.
Protuupalni analgetici, poput ibuprofena, učinkovita su pomoć u liječenju boli i upale kod ovakvih stanja.
Osteoartritis
Osteoartritis je progresivna, hronična i degenerativna bolest zglobova, koja se smatra glavnim uzrokom hronične onesposobljenosti u svijetu. Može zahvatiti jedan ili više zglobova i lokalnog je karaktera.
Ciljno tkivo je zglobna hrskavica, nakon čega se patološki proces širi na priležeću kost i okolozglobne meke česti, uzrokujući degenerativne i upalne promjene, što za posljedicu ima gubitak funkcije zgloba i bol. Kada jednom započne, proces postaje nepovratan, a postojećim metodama liječenja možemo ga do određene mjere usporiti.
Prevalencija bolesti u svijetu je 15 %.
Za kontrolu boli i upale zgloba najčešće se koriste nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAR), kao što je ibuprofen. Izbor lijeka za koji će se odlučiti liječnik, ovisi o dobi bolesnika, popratnim hroničnim bolestima, koterapiji i prije svega aktualnoj kliničkoj slici.
Važno je naglasiti, prije početka uzimanja bilo kakvih lijekova, ako niste sigurni u ispravno doziranje ili imate dodatnih pitanja o primjeni lijeka, obratite se svom ljekaru ili farmaceutu i obavezno proučite priloženu uputu o lijeku. (Vijesti.ba)