.

 

 

 

 

 


.

Kanton Sarajevo, kao onaj koji raspolaže sa najviše sredstava i moći u Federaciji 
Bosne i Hercegovine, oduvijek privlači najviše pažnje javnosti, što samo po sebi ne bilo sporno da ne vodi prema (ponekad) ishitrenim osudama poteza ovdašnjih vlasti. Posljednji slučaj je otvaranje famoznog računa za donacije kojeg su neki okarakterisali kao događaj iz rubrike „vjerovali ili ne“. Podsjećamo, 27. marta Vlada Kantona Sarajevo je obavijestila građane da „donacije za borbu protiv pandemije koronavirusa mogu uplatiti na depozitni račun Kantona Sarajevo“. Od sveopćeg ogorčenja na Vladu KS potpuno nezapaženo prošla je vijest da je istog dana istu odluku o otvaranju namjenskog računa donijela Vlada Slovenije. Naši susjedi bili su još brži: Vlada Republike Hrvatske je posebni račun otvorila 24. marta, dok je isto to dan kasnije uradila Vlada Srbije.
 
U Bosni i Hercegovini primjer Sarajeva slijedili su Vlada Republike Srpske (posebni račun otvoren 30. marta) i Vijeće ministara BiH (1. april). Ne nedostaje ni ustanova koje su zainteresovanim građanima omogućile da ih kroz uplate na posebni račun podrže u trenucima borbe sa koronavirusom (Kantonalna bolnica u Bihaću). Nijedan od ovih slučajeva nije naišao na nikakvu kritiku javnosti, a neki od njih (Bihać) dobili su čak i njenu entuzijastičnu podršku! Inače, otvaranje namjenskih računa je ustaljena praksa u cijelom svijetu, od Sjedinjenih Američkih Država po manje razvijene azijske republike. Nije neuobičajeno da građani žele, makar simbolički, pomoći svojim državama u periodu krize. I Bosanci i Hercegovci rado učestvuju u različitim humanitarnim akcijama pomoći sugrađanima. Prednost zvaničnih računa jeste u tome da uplaćajući novac institucijama možemo, ako ništa zbog stroge kontrole kojoj podleže njihov rad, računati da će naš novac završiti u pravim rukama.
 
Niti je dakle Kanton Sarajevo pogriješio niti je izmislio toplu vodu. Zbog nepravedne bure na društvenim mrežama nezapaženo prošla je, pak, odluka Vlade KS koja jeste nova i jedinstvena u cijeloj regiji. Naime, tokom krize svi članovi Vlade, premijer i ministri, će na račun namjenjen za donacije uplaćivati jednu trećinu svojih plata. Ovakve odluke nije donjela nijedna od „naših“ i regionalnih Vlada, čak i ako njihovi ministri raspolažu sa neuporedivo većim primanjima od onih kantonalnih. U doba pandemije Bosna i Hercegovina je pokazala da je po mnogočemu „ozbiljnija“ od evropskih država. Prije njih uveli smo brojne restrikcije u kretanju građana zahvaljujući kojima tempo rasta broja zaraženih koronavirusom je kod nas mnogo manje nego na zapadu. Bosanci i Hercegovci pokazali su i svoje ljepše lice: solidarni smo sa onima koji imaju manje od nas i spremni smo pomoći. Da li lično ili preko nadležnih treba biti naš privatni izbor a ne predmet ismijavanja dežurnih hejtera.
(Vijesti.ba)