Zakon o registru pedofila u Federaciji Bosne i Hercegovine
upućen je 2019. godine u proceduru, a Nacrt u Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojen je 2020. godine. Zakon o registru pedofila je uputila Lana Prlić, zastupnica SDP-a u Prestavničkom domu, a u Domu naroda je ovaj Nacrt zakona usvojen u julu 2022. godine zahvaljujući njenim kolegama zastupnicima Aneru Žuljeviću (SDP) i Jasminu Duvnjaku (SDA) jer je više od dvije godine stajao u ladicama. Duvnjak, predsjednik Kluba delegata bošnjačkog naroda u Parlamentu FBiH za N1 je govorio o ovom registru u kontekstu slučaja nastavnika, osuđenog pedofila koji je vraćen u Osnovnu školu "Grbavica 1" u Sarajevu da radi sa djecom i predaje tjelesni odgoj bez odležane jednoodišnje kazne zatvora.
Duvnjak nam je kazao da nažalost ovaj saziv Parlamenta FBiH nije razmatrao ovaj zakon u formi prijedloga. “Desili su se izbori, a nakon njih nije bilo sjednica Paramenta FBiH izuzev one na kojoj su se birale sudije Ustavnog suda tako da će ovaj zadatak ostati za novi saziv federalnog paralmenta i ja bih zahvalio kolege da ovo bude jedan od prioriteta uz budžet i da se nađe na nekim od prvih narednih sjednica. Jer da smo mi već ovaj Zakon o registru pedofila usvojili u formi prijedloga ne bismo bili u situaciji da osobe koje su pravosnažno presuđene za ova krivična djela da se mogu vratiti u škole ili vrtiće u kojima se nalaze djeca”, naveo je Duvnjak te pojasnio zbog čega:
“Zato što po ovom našem zakonu se predviđaju posebne mjere za počinitelje ovih krivičnih djela, a one se odnose na obavezu javljanja ovih počinitelja krivičnih djela u nadležne odjele Ministarstva unutrašnjih poslova, dalje postoje posebne mjere koje onemogućavaju ovim osobama da više budu angažovani u institucijama, ustanovama ili organizacijama koje se bave djecom. Dakle, tu govorimo o vrtićima, školama i omladinskim organizacijama jer u njima ima djece. I prema ovom zakonu te osobe više ne bi mogle biti angažovane niti uposlene u ovim ustanovama. Ovo je jedan preventivni mehanizam da ne bi ponovo bili u situaciji počiniti ovakva krivična djela”.
Pojasnio je i to da će nakon što se usvoji ovaj zakon sve ustanove koje se bave djecom imati obavezu prilikom zapošljavanja novog kadra tražiti informaciju iz registra koji će se voditi u nadležnim MUP-ovima. “Da se vidi da li ta neka osoba koja aplicira za posao u vrtiću ili nekoj školskoj ustanovi se nalazi u registru pravosnažno presuđenih osoba za ova krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci. Ovakav jedan zakon ne samo da je jedna civilizacijska obaveza, da je human i prijeko potreban našem društvu, već je i međunarodno-pravna obaveza BiH. Entitet Republika Srpska je ovakav jedan zakon usvojio i ranije, ali Federacija BiH još nije, ali se nadam da će on biti prioritet naših vlasti i da bi mogao biti usvojen već početkom 2023. godine”, naveo je Duvnjak. Smatra da se usvajanjem tog zakona ne bi više mogle dešavati situacije poput trenutno ove u sarajevskoj školi.
“Da povratak u školu ili neku predškolsku ustanovu bude dobra volja nekog direktora ili drugog činovnika, već bi jednostavno silom zakona tim osobama bilo onemogućeno da budu angažovani na poslovima koji imaju veze s djecom. Oni ne bi bili u situaciji da budu uposleni tamo gdje su djeca što je jak i dobar preventivan mehanizam koji se pokazao ispravnim u zemljama Evropske unije, ali i regiona. Mi kao parlamentarci bismo trebali biti usmjereni ka donošenju konkretnih zakona kojim bi se mogla spriječiti devijantna ponašanja”, poručio je Duvnjak.
Podsjetimo, slučaj povratka nastavnika tjelesnog odgoja Samira Alihodžića, osuđenog pedofila, na radno mjesto u OŠ “Grbavica 1” podigao je javnost na noge. Alihodžić je osuđen na godinu zatvora zbog krivičnog djela bludnih radnji. Prvostepeno je proglašen krivim 2018. godine nakon što je dvije godine ranije optužen da je razmjenjivao poruke i fotografije s jednom učenicom. Slučaj su prijavili njeni roditelji, nakon čega je nastavnik priveden. U to vrijeme on je bio nastavnik sporta i tjelesnog odgoja u OŠ “Grbavica 1” i trener Odbojkaškog kluba ORT.
Međutim, nakon prvostepene presude, Tužilaštvo KS mu nije izreklo nikakve mjere zabrane što znači da je nesmetano mogao raditi kao nastavnik dok je čekao pravosnažnu presudu. Ipak ni pravosnažna presuda iz novembra prošle godine nije mnogo promijenila jer je Alihodžić tu svoju kaznu od godinu zatvora i godinu mjera zabrane da radi kao nastavnik, mogao platiti i ostati na slobodi te se samim time i vratiti na posao jer ga u tome zakon nije spriječio. To je sve izazvalo revolt i strah roditelja čija djeca pohađaju OŠ “Grbavica 1” zato što mu je sud izdao rješenje o nevođenju krivičnog postupka pa samim time bez ikakvih prepreka može obavljati svoj raniji posao. Sve više strahuju svoju djecu pustiti na nastavu, a zbog straha, nekoliko učenica VI razreda ove škole 16. novembra nisu prisustvovale času fizičkog vaspitanja, potvrdio je za N1 predsjednik Vijeća roditelja ove škole Dalibor Tanić.
Iz škole su izjavili da nemaju saznanja da je nastavnik osuđen, a s druge strane, iz Vijeća roditelja KS su naveli da će podržati stav roditelja i uraditi sve da se taj problem adekvatno riješi. Danas se oglasilo i Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS su danas zatražili hitan inspekcijski nadzor u školi gdje radi osuđeni nastavnik pedofil. (Vijesti.ba / N1)