Specijalista neuropsihijatrije prof. dr. Osman Sinanović smatra da Bosna i Hercegovina
inače ima visok stepen traumatizovanog stanovništva, tako je još od posljednjeg rata, a lošem mentalnom zdravlju (pa i riziku od samoubistava) uz nestabilnu političku situaciju i visok stepen nezaposlenosti dodatno pogoduje i ekonomska kriza izazvana u svijetu.
Još na početku COVID-19 pandemije uočen je negativan utjecaj na mentalno zdravlje, uključujući samoubilačko ponašanje, sa očekivanjem da će taj utjecaj biti prisutan duže vrijeme i da će dostići vrhunac kasnije od stvarne pandemije - naglasio je za Fenu Sinanović.
Da li imamo povećanu stopu samoubistva teško je, kaže, reći bez sigurnih statističkih podataka kroz neko razdoblje npr. nekoliko godina prije COVID-19 pandemije i tokom pandemije koja još traje.
- Naučne i stručne studije inače pokazuju da je pandemija COVID-19 povezana sa uznemirenošću, anksioznošću, depresijom i nesanicom u općoj populaciji. Psihijatrijska stanja, uključujući poremećaje raspoloženja, anksioznosti, spavanja i upotrebe droga, povezana su sa suicidalnim ponašanjem - naglasio je.
Podsjeća da zdravstvene vlasti i zdravstveni djelatnici moraju usmjeriti više pozornosti na mentalno zdravlje stanovništva, jer poznato je da bez mentalnog zdravlja nema ni zdravlja općenito.
Profesor dr. Sinanović naglašava da, studije u SAD-u, sugeriraju da više od 90 posto žrtava samoubistva ima psihijatrijski poremećaj, a depresija je glavni faktor rizika za samoubistvo, što čini do 60 posto smrtnih slučajeva od samoubistava. (Vijesti.ba / FENA)