.

 

 

 

 

 


.

Ako se radi o neobično jakoj boli koja vam potpuno nepoznata, javite se liječniku odmah. 

 

Puno je razloga zašto se može javiti glavobolja, često bez jasnog razloga, ponekad radi dehidracije ili lošeg sna.

No kada ona ne prolazi, iznimno je jaka, često se javlja...

Jasno je da ćete provjeriti šta je u pitanju.

Koliko je često glavobolja simptom tumora mozga?

“Glavobolje su jako uobičajene dok su tumori na mozgu jako rijetki", navodi neurokirurg dr.Cameron Brennan te dodaje da oko 100 000 osoba primi dijagnozu neke vrste tumora svake godine, dok se na migrenu žali jedna od 7 osoba.

"Glavobolja je jedan od najčešćih simptoma s kojim se susrećemo u svakodnevnom životu. Za veliki broj ljudi ona čini sastavni dio života. Glavobolje dijelimo u dvije osnovne skupine prema uzroku nastanka; primarne glavobolje i sekundarne glavobolje. Primarne glavobolje su znatno češće, a njihov uzrok često ostaje neotkriven. Među najčešće oblike primarne glavobolje ubrajamo migrensku glavobolju, tenzijsku glavobolju i cluster glavobolju. Sekundarne glavobolje su posljedica nekih drugih bolest.", pojašnjava doc. dr. sc. Sandra Morović, dr. med., spec. neurologije, Poliklinike Aviva.

Prema napisima na stranicama Američkog udruženja za tumore, šanse da ste u rizičnoj skupini od nastanka ovog tumora u životu iznose manje od 1 posto.

Kada glavobolja može biti simptom tumora na mozgu?

"Da bi glavobolja bila simptom primarnog tumora na mozgu, on bi već trebao biti jako velik", navodi onkolog, dr. Alyx Porter, profesor neurologije na klinici Mayo te pojašnjava kako tada dolazi do pritiska te velike mase na živce ili krvne žile u glavi. Uz to, glavobolja je rijetko jedini simptom primarnog tumora mozga, i češće će se javiti drugi neurološki simptomi, moguće uz glavobolju, pojasnio je dr. Porter, a oni uključuju promjene s vidom, napade, slabost na jednoj strani tijela, poteškoće u govoru, uz brojne druge simptome. Vjerovatno biste znali da nešto nije kako treba i bez same glavobolje.

I dok je svaki čovjek jedinstven, glavobolje povezane s tumorima mozga često imaju neke zajedničke karakteristike, ističe dr. Morović: "Konstantne su i izraženije noću ili rano ujutro. Često se opisuju kao tupe glavobolje tipa 'pritiska', iako neki pacijenti također osjećaju oštru ili 'probadajuću' bol".

Primarni i sekundarni tumori mozga

Tumore mozga možemo podijeliti na primarne i sekundarne (metastatske), dok primarni nastaju od moždanog tkiva ili drugih tvorbi u lubanjskoj šupljini (krvne žile, limfne žile), sekundarni su tumori metastatski (najčešće tumori dojke i bronha), upozorava Morović.

"Primarni se tumori mogu podijeliti na benigne (dobroćudne) i maligne (zloćudne). Benigni tumori nemaju maligni potencijal u smislu udaljenog širenja, no problem može predstavljati njihov smještaj i nedostupnost učinkovitog liječenja odnosno smanjenja obujma. Najčešći maligni tumori mozga su glioblastomi koji nastaju iz glijalnih stanica i nemaju dobro preživljenje. Ostali tumori mozga, poput meningeoma (nastalih iz moždanih ovojnica) i neurinoma (nastalih iz živčanog tkiva) imaju bolju prognozu. Dobna distribucija tumora mozga pokazuje dva vrhunca pojavnosti, jedan u dječjoj dobi i drugi u dobi između 45 i 70 godina.", pojasnila je te dodala kako su maligni tumori mozga nešto češći u muškaraca, dok su benigni nešto učestaliji u žena.

(Ordinacija.hr)