.

 

 

 

 

 


.

U Hrvatskoj je došlo do porasta broja zaraženih osoba korona virusom. Krivci su već pronađeni.

To su, sasvim očekivano, Bosanci i Srbi.  Premijer Hrvatske Andrej Plenković je odmah reagovao i kazao kako su krivci za pogoršanje epidemiološke situacije oni koji su došli iz BiH i Srbije.

"Vidimo da se pandemija pogoršava u našem okruženju. To su sve razlozi za povećani oprez", rekao je Plenković.

S njim se slaže i direktorica Klinike za infektivne bolesti "Dr Fran Mihaljević" Alemka Markotić.

Ona je komentirajući trenutnu epidmiološku situaciju u Hrvatskoj, gdje su se pojavili novi slučajevi virusa korona, poručila građanima da bi bilo dobro da niko, ko nema prijeku potrebu, ne putuje u Srbiju i BiH.

Hrvatska je 15. juna, kao i većina EU zemalja, odlučila ukinuti mnoge restrikcije na granicama kako bi građani iz evropskih zemalja mogli doći na odmor, što bi barem malo spasilo turističku sezonu. Što se tiče građana BiH, u Hrvatsku još uvijek mogu ući samo oni koji imaju izuzetno valjan razlog.

Zašto ona hrvatski čelnici tvrde da je virus ušao preko ljudi iz BiH i Srbije? Zašto misle da je epidemiološka situacija u BiH lošija nego u Hrvatskoj?

Novinar RTL televizije Zoran Šprajc u svom prilogu je objasnio kako je od 27 članica EU samo Bugarska obavila manji broj testiranja svojih građana od Hrvatske. Hrvatska je na taj način, vrlo je moguće, željela sakriti određeni broj zaraženih u svojoj zemlji, što bi stvorilo privid kod turista iz Evrope, da je Hrvatska sigurno mjesto za odmor.

Hrvatska je do ovog trenutka obavila 17 hiljada testiranja na milion stanovnika, dok je samo Bugarska sa 15 hiljada testirala manje. Na vrhu liste po broju testiranja svojih građana su Danska sa 148 hiljada na milion stanovnika, te Litvanija sa 137 hiljada.

Od zemalja u regionu prednjači Slovenija sa 43 hiljade obaveljnih testova, Srbija je uradila 37 hiljada, dok je u BiH testirano 24 hiljade građana. Dakle, u BiH je testirano sedam hiljada građana na milion stanovnika više od Hrvatske.

U Hrvatskoj je od početka pandemije zaraženo 2.269 osoba a njih 107 je preminulo. U BiH je 3.174 građana zaraženo, a 168 osoba je preminulo. Kada uporedimo broj stanovnika i broj testiranja sa brojem zaraženih i umrlih, dolazimo do zaključka da su Hrvatska i BiH na istom nivou.

"Kad god se hrvatski stožer pitalo zašto tako malo testiraju, odgovor je bio da nema potrebe za više. Naravno da nema potrebe za više testiranja kad sad imamo potrebu za izborima, a na izborima su nam potrebni glasovi građana BiH koji glasaju u Hrvatskoj, a kako će doći glasati u Hrvatsku ako imamo puno testiranja jer ako imamo puno testiranja, onda ćemo imati i puno zaraženih, a ako imamo puno zaraženih, onda ćemo morati zatvoriti granice, a ako zatvorimo granice, onda ništa od BiH glasova, a ako nema BiH glasova, onda bolje da nema ni izbora", objašnjava kolega Šprajc.

Otvaranjem EU granica brojni turisti sa zapada su pohrlili u Hrvatsku na ljetovanje. Uporedo s tim došlo je i do blagog povećanja broja zaraženih. Ko je kriv? Hrvatski političari tvrde onih nekoliko pojedinaca koji su ušli iz BiH i Srbije.

Logično. Pa neće valjda bogati Nijemci, Austrijanci ili neki drugi Evroljani donijeti virus.

To mogu samo Bosanci i Srbi.   H.LJ  (Vijesti.ba)