Naučnici njemačkog Instituta Max Planck za biologiju starenja kažu da test, koji mjeri nivo 14 biomarkera u krvi,
ima nevjerovatnu tačnost od 83 posto.Test mjeri nivo 14 biomarkera u krvi za koje se smatra da utječu na rizik od smrti.Oni su povezani sa svime - od imuniteta i kontrole glukoze, do upale.Naučnici u Njemačkoj proveli su test na desecima hiljada ljudi i otkrili da može tačno predvidjeti nečije trenutno zdravlje i fizičku slabost.
Analizirana krv 44.168 osoba: Nadaju se da bi to moglo dovesti do krvne pretrage koja bi se jednog dana mogla koristiti za usmjeravanje liječenja pacijenta. Stručnjaci su ovu studiju okarakterizirali uzbudljivim korakom, ali su naglasili da je potrebno učiniti više istraživanja prije nego što se ona može izvesti u stvarnom životu. Liječnici uglavnom mogu reći hoće li osoba umrijeti u sljedećoj godini na temelju krvnog pritiska i nivoa holesterola, ali nikada nije bilo načina da se precizno procijeni nečija smrt u sljedećem desetljeću.Naučnici Instituta Max Planck za biologiju starenja analizirali su krv 44.168 odraslih osoba starih između 18 i 109 godina.
Test 10 posto tačniji od ranijih: Svi muškarci i žene su bili evropskog porijekla i uključeni u druge studije.Istraživanje je pogledalo podatke sakupljane 16 godina, a za vrijeme trajanja studije 5.512 sudionika je umrlo.Tim je potom tražio biomarkere koji su veći kod onih koji su duže živjeli i koristili ih za utvrđivanje rizika smrti.Otkriveno je da je test 10 posto tačniji od ostalih postojećih predviđača očekivanog trajanja života.
Izvor: Agencije