Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, uz podršku Evropske unije,
danas je u Sarajevu predstavila tematski izvještaj „Upravljanje predmetima ratnih zločina u postupku pred Tužilaštvom Bosne i Hercegovine“.
Izvještaj sadrži analizu rezultata koje je ostvarilo Tužilaštvo BiH u radu na predmetima ratnih zločina, te identificira preostale izazove koji stoje na putu efikasnog procesuiranja tih predmeta. Izvještaj također sadrži niz preporuka koje će, ukoliko budu provedene, dovesti do efikasnog prevazilaženja tih izazova.
Na osnovu analize konkretnih predmeta, koja ukazuje na pad kvaliteta istraga i procesuiranja predmeta ratnih zločina, u izvještaju se izdvajaju tri područja u kojima su uočene slabosti kada je riječ o provođenju istraga i procesuiranju predmeta ratnih zločina u Tužilaštvu BiH.
„Odnedavno se može uočiti usporavanje dinamike rješavanja predmeta ratnih zločina“, izjavio je Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH. „U izvještaju se ističe da u fokusu nisu bili samo najsloženiji predmeti, koji su se, u skladu sa Državnom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina iz 2008. godine, trebali prioritetno rješavati. Kao što je navedeno i u Analitičkom izvještaju Evropske komisije u prilogu Mišljenja o aplikaciji Bosne i Hercegovine za članstvo u EU, tako se i u izvještaju OSCE-a ističe zabrinjavajuće niska stopa osuđujućih presuda na nivou BiH, u usporedbi sa entitetima.“
Šef Misije OSCE-a u BiH, Bruce G. Berton pozvao je nadležne organe da bez odlaganja realiziraju preporuke sadržane u izvještaju, u cilju unapređenja procesuiranja predmeta ratnih zločina. „Pozivam sve nadležne institucije, prije svega Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH, Tužilaštvo BiH i Sud BiH da pažljivo razmotre ovaj izvještaj, kao i posljedice koje aktuelna praksa u procesuiranju predmeta ratnih zločina ima po žrtve zločina, ali i po nasljeđe koje će ostati iza pravosuđa BiH“, izjavio je Berton.
Analiza i preporuke sadržane u ovom izvještaju o procesuiranju predmeta ratnih zločina u postupku pred Tužilaštvom BiH zasnovani su na zapažanjima proisteklim iz Programa praćenja sudskih postupaka i Projekta praćenja rada na predmetima ratnih zločina, koji se finansira sredstvima Evropske unije. saff.ba