.

 

 

 

 

 


.

Poslanik Demokratske fronte u Predstavničkom doma Parlamentarne skupštine BiH Dženan Đonlagić, nakon današnjeg obraćanja visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu Christiana Schmidta članovima tog doma, novinarima je kazao da je s bh. strane bilo vrlo bitno naglasiti Schmidtu da proces ukidanja državnih zakona i institucija već teče i da ima najava o nastavku te prakse.  Vrlo opasna pojava u tom kontekstu jeste pitanje Oružanih snaga u Bosni i Hercegovini iako ne umanjujem značaj ni Visokog sudskog i tužilačkog vijeća niti sistema indirektnog oporezivanja, Agencije za lijekove i drugih - kazao je Đonlagić.

Njegovo (Đonlagićevo) pitanje visokom predstavniku, dodao je, odnosilo se na pravnu odgovornost OHR-a, osim političke i moralne, da reaguje u skladu s Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Prema Đonlagićevoj izjavi, iz Schmidtovog izlaganja proizilazi da reakcija OHR-a i visokog predstavnika, u tom slučaju 'ne bi bila nemoguća' jer njegova funkcija ne nosi samo prava već i obavezu da u skladu s Aneksom 10, snosi i pravnu odgovornost.

Đonlagić naglašava da se u kontekstu urušavanja ustavnog i pravnog poretka Bosne i Hercegovine primarno očekuje službena zakonska reakcija domaćih pravosudnih institucija, najkonkretnije Tužilaštva BiH, ali da se ne može umanjiti ni odgovornost visokog predstavnika.

- Ukoliko procesi zaista krenu u pravcu u kakvom se najavljuju - a imamo već dešavanja u vezi s Agencijom za lijekove; pa krene s Visokim sudskim i tužilačkim vijećem, Oružanim snagama, indirektnim oporezivanjem, to je, po mom mišljenju nedvosmisleno urušavanje pravnog poretka Bosne i Hercegovine i u tom kontekstu, očekujemo reakciju prije svega domaćih pravosudnih institucija, ali i visokog predstavnika - Đonlagićeve su riječi.

Odgovarajući dalje na pitanja novinara, ovaj zastupnik Demokratske fronte određeni dio Schmidtovog obraćanja doživio je kao upozorenje da građani koji bi eventualno prihvatili putne dokumente s prethodnim potpisima entitetskih agencija i institucija, a koje inače nemaju ugovore s Evropskom unijom, neće moći putovati izvan Bosne i Hercegovine jer zemlje Evropske unije ne bi prihvatale takve dokumente budući da njihovo izdavanje ne potiče od učinka državnih institucija kao što su IDEEA-a, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, određene agencije.

- To samo pokazuje kakve negativne implikacije mogu prouzročiti negativni potezi ljudima koji prihvate takve odluke i upuste se u avanturizam - Đonlagićeve su riječi.

Obraćanje predsjednika HDZ-a Dragana Čovića Schmidtu o odnosima stranaka kao unutrašnjem pitanju Parlamentarne skupštine pa i u kontekstu funkcioniranja parlamentarne većine, Đongalić je doživio kao „promašenu temu“ za Schmidta zbog čega nije ni imao reakciju u vezi s tim. Današnja tema, podsjeća Đonlagić, bilo je Schmidtovo obraćanje Domu.

Đonlagić kaže također da aktuelni saziv Vijeća ministara BiH, predvođen Zoranom Tegeltijom, apsolutno nije ispunio obaveze što prvenstveno proističu iz Mišljenja Evropske komisije za Bosnu i Hercegovinu, a prvenstveno set reformskih zakona neophodnih da bi država dobila kandidatski status.

Klubovi poslanika u Predstavničkom domu više su od Vijeća ministara predlagali zakonska rješenja naročito u kontekstu ispunjavanja preporuka iz mišljenja Evropske komisije, zaključio je Đonlagić.

Magazinović: Sjednici nisu prisustvovali oni koji problem stvaraju

Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Saša Magazinović kazao je da današnjoj sjednici Doma, kada se poslanicima obraćao visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt, nisu prisustvovali oni koji problem stvaraju.

Naime, u BiH još traje blokada rada bh. institucija budući da politički predstavnici bh. entiteta Republika Srpska koji su izabrani u državne institucije odbijaju učestvovati u radu te nisu prisustvovali ni današnjoj sjednici.

- Oni koji su trebali čuti poruke, nisu bili tu da ih uživo čuju iako ne sumnjam da su ih čuli. No, iznenadila me jedna stvar da osim poslanika nije bilo predstavnika diplomatskog kora u BiH, a svi su bili pozvani - dodao je Magazinović, kazavši da je to zabrinjavajuća situacija jer pokazuje da nešto ne štima.

Mišljenja je da se iz obraćanja nije moglo čuti ništa novo te da je to tipično obraćanje diplomatskih predstavnika u BiH.

Osmanović: Schmidt kazao da se neće dopustiti prenos nadležnosti

Predsjedavajući Kluba poslanika Stranke demokratske akcije u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Adil Osmanović je izjavio novinarima da je zadovoljan onim što je visoki predstavnik Christian Schmidt kazao u obraćanju poslanicima da prati situaciju, da će postupiti u skladu s bonskim ovlastima onog momenta kada se napravi procjena i da, ne samo on, nego i drugi međunarodni zvaničnici prate situaciju.

- Također sam zadovoljan njegovom izjavom da se neće dopustiti jednostrani pokušaj prenosa nadležnosti sa države na entitetski nivo, jer su to zakoni koje je uglavnom donijela Parlamentarna skupština BiH - naveo je Osmanović.

Podsjetio je da je Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima donesen 2008. godini, kada je ministar civilnih poslova bio iz SNSD-a, Sredoje Nović.

- On je zaista puno truda uložio da se donese taj zakon i da Agencija za lijekove na državnom nivou ima sjednište u Banja Luci, ima svoje stručno vijeće u koje se imenuju tri člana iz Federacije BiH, tri iz entiteta Republika Srpska i jedan iz Distrikta Brčko. Čuli smo i od visokog predstavnika, a takvi su stavovi kada je u pitanju EU, da imamo vrlo kvalitetnu i dobro organizovanu Agenciju za lijekove na državnom nivou. S tim se nije igrati - poručio je Osmanović.  (Vijesti.ba / FENA)