.

 

 

 

 

 


.

U većini slučajeva riječ je o namirnicama koje mogu stajati mjesecima, pa i godinama i neće predstavljati rizik za zdravlje čak i kad su blizu roka,

no promijenit će se miris i okusi. Stvari koje slažemo u špajz mogu trajati dugo, ponekad i godinama, no samo to ne znači da je sve ispravno za konzumaciju. Zato prije svega dobro razmislite o tome koje vrste hrane nipošto ne bi trebale završiti u špajzu, jer nije primjereno da stoje dugo, te napravite reviziju onoga što je sada unutra, kako biste bili sigurni u to da je hrana još dobra za korištenje.

Prašak za pecivo:  Za njega vrijede slična pravila kao i za začine: S vremenom će izgubiti moć dizanja tijesta, pa vam ne koristi. Evo jednostavnog testa da vidite je li još uvijek aktivan: Pomiješajte sodu bikarbonu s octom i praškom za pecivo te vrućom vodom. Ako se zapjene i puste mjehuriće, znači da su sastojci još dovoljno svježi za pečenje.

Graham krekeri:  Otvorenu kesicu keksa uvijek pohranite u kutiju ili staklenku koja se može hermetički zatvoriti kako biste spriječili prodiranje vlage u keks. Ali, i kutija koja još nije otvorena može postati ustajala. U prosjeku, mogu stajati neotvoreni do devet mjeseci.

Orašasti plodovi i sjemenke:  Orasi ili bademi bez ljuske traju nekoliko sedmica do nekoliko mjeseci i nastojte ih pojesti u tom roku. Obično imaju veliku količinu prirodnih ulja u sebi i ako traju predugo, to ulje užegne. Znak da se to dogodilo prvenstveno je miris, a onda i izgled: izgledat će potamnjelo, s masnim slojem na površini. Orašaste plodove dobro je čuvati u vrećici za zamrzavanje i staviti u hladnjak, gdje mogu stajati do godinu dana.

Žitarice:  Otvorena kutija žitarica ustajat će se nakon tri mjeseca, ali zatvorene mogu trajati do godinu dana. No, to može varirati, posebno ako žitarice sadrže orašaste plodove. Neće bitno štetiti zdravlju, no imat će neugodan okus.

Bomboni:  Ako postoje problemi sa slatkišima, to je obično problem s kvalitetom, a ne s rokom valjanosti, kažu stručnjaci. Općenito, slatkiši se vrlo teško pokvare zbog niskog udjela vlage, ali to ovisi o kvaliteti.

Pivo:  Čuvanje piva na sobnoj temperaturi nije nužno loše za vaše pivo, ali se može brže pokvariti. Nakon otprilike četiri mjeseca, toplina, svjetlost i zrak mogu prodrijeti kroz čepove boca i dovesti do toga da se razvije neugodan okus. Zato ga je najbolje skladištiti u frižideru. Ili, što prije popiti.

Čaj i kafa:  Čaj u kesicama svakako trebate potrošiti u roku od godinu dana, jer će ulja u čaju ostarjeti i imat će loš okus kad ga skuhate. Isto vrijedi i za kafu. Onu mljevenu najbolje je potrošiti u roku od dvije do četiri sedmice. Ljubitelji instant kafe imaju malo više vremena, oko dva mjeseca.

Smeđi šećer:  Otvorena kesica smeđeg šećera dovest će do toga da se brzo osuši i stvrdne od izlaganja zraku. Mogao bi doći u to stanje u roku od četiri mjeseca u vašoj smočnici, pa ga je dobro potrošiti prije. Ubacite smeđi šećer u plastičnu vrećicu koja se može zatvoriti ili hermetički zatvorenu posudu da ostane mekana i da dulje traje.

Konzervirano povrće:  Možda mislite da konzervirano povrće može trajati jako dugo, ali što duže stoji na polici kod povrća kod kojeg je u sastavu i kiselina, veća je vjerojatnost da će se povrće poprimiti metalni okus limenke. Na primjer, konzervirana roba s visokim udjelom kiseline, poput kiselih krastavaca, može trajati 12 do 18 mjeseci, ali konzervirano povrće s niskim udjelom kiseline i do pet godina.

Maslinovo ulje:  Svjetlost i toplina nisu prijatelji maslinovog ulja. Nećete imati zdravstvenih problema ako konzumirate ono kojem je istekao rok, ali otvorena boca zadobit će neugodan okus već nakon šest mjeseci. Ako maslinovo ulje ne koristite često, kupite malu bočicu kako biste ga mogli potrošiti prije nego se okus pokvari.

Brašno od cjelovitog zrna:  Većina ljudi brašno pohranjuje u smočnici, ali zapravo biste ga trebali čuvati u hladnjaku ili zamrzivaču kako bi duže ostalo svježe. Brašno od cjelovitog zrna izdrži do osam mjeseci u hladnjaku i do godinu dana u zamrzivaču. Inače se može dogoditi da užegne i prije. Opet, to neće utjecati na to da vam konzumacija naruši zdravlje, no okusi neće biti isti.

Krompir:  Traju do dvije sedmice u frižideru i dva mjeseca u špajzu. Znat ćete da im je vrijeme isteklo kad počnu rasti klice i razvijati meke crne mrlje na koži.

Smeđa riža:  Ne traje ni približno dugo kao bijela riža, jer sadrži ulja. Kako ulje može užeći od stajanja, rok trajanja smeđe riže je oko šest mjeseci. No, u zamrzivaču ju možete čuvati do godine dana.

Bijeli luk :  Najbolje ga je čuvati u tamnoj, hladnoj smočnici, u mrežastim vrećicama, gdje se može očuvati tri do šest mjeseci. Ako ga čuvate predugo, počet će se sušiti ili klijati. Niti jedno nije štetno za zdravlje, no pokazuje da češnjak više nije vrhunske kvalitete, donosi Reader's Digest.

Quinoa:  Rok trajanja cjelovitih žitarica, kao što je quinoa, ili zob, uvelike ovisi o njihovom sadržaju masti. Toplina, zrak i vlaga tri su najveća neprijatelja cjelovitih žitarica, jer mogu negativno utjecati na hlapljenje ulja, što može dovesti do toga da žitarice užegnu ako predugo stoje. Zrno bi uvijek trebalo imati slatkasti miris ili uopće ne treba imati aromu. Ako se pojavi miris plijesni, ili užegloga ulja, svakako ih bacite.

Kurkuma :  Omiljeni začini, poput kurkume, paprike i muškatnog oraščića općenito gube svoju snagu nakon otprilike dvije do tri godine. Konzumiranje starih začina nije štetno za zdravlje, ali neće dodati okus obroku, niti imati učinak na probavu i zdravlje koji inače često imaju. Ponjušite začin na brzinu, ako se miris izgubio, to znači da ga je bolje baciti.

 (24sata.hr)