Potpuno autonomna vozila trenutno ne postoje, bez obzira na to koliko proizvođači poput Tesle tvrdili da je njihov autopilot
napredan i sposoban. Povrh toga, ta se vozila nalaze u saobraćaju s daleko većim udjelom vozila koja nemaju iste sposobnosti i kojima aktivno upravljaju vozači pa, kad se na cesti pojavi "vozač" koji čini sve a da, zapravo, nema ruke na upravljaču i oči na cesti, jer ima autopilota koji sve može sam, onda je jasno ko u takvim okolnostima predstavlja rizik u prometu. Zbog slučajeva skretanja pažnje s događanja na cesti, američka savezna država Arizona uvela je zakon kojim se vozači automobila s autonomnim mogućnostima, koji se služe trikovima kako bi koristili autopilota bez kontakta s upravljačem, kažnjavaju sa 250 dolara.
Naime, na tržištu postoje proizvodi poput Autopilot Buddyja, koji se umetne u upravljač vozila što "pametni" Teslin autopilot prepoznaje kao dodir vozača s upravljačem pa ne oglašava čitav niz upozorenja kojima vozača upozorava da bi ipak trebao imati ruke na upravljaču i oči usmjerene na saobraćaj. Autopilot Buddy se od 2018. godine ne smije prodavati u SAD-u, odlukom tamošnjeg nadležnog nacionalnog tijela, ali kompanija koja ga proizvodi, bez problema prodaje taj proizvod izvan granica SAD-a. U Arizoni će policija tako posebnu pažnju obraćati na vozače Teslinih modela koji se služe kojekakvim trikovima kako bi prevarili Teslin sistem i glumili, zapravo, isključivo putnika na vozačkom mjestu. Putnika koji spava, čita knjigu, surfa po mobitelu i slično. Sistemi za pomoć vozaču, poput već spomenutog Teslinog autopilota, Pilot Assista Volva i Cadillacovog Super Cruisea, imaju načine putem kojih prate obraća li vozač pažnju na cestu, bilo da je riječ o senzorima na upravljaču koji otkrivaju i najmanje okretanje upravljača ili tehnologiju koja prati pokret očiju.
Predstavnik savezne države Arizone u američkom Kongresu John Kavanaugh zaslužan je za uvođenje navedenog zakona u toj državi, a kako je i sam vozač Teslinog automobila, dosad se nagledao svakakvih "majstorija" vozača Teslinih modela, koji na upravljač stavljaju boce vode, narandže ili narukvice kako bi prevarili sistem da pomisli kako su im ruke tamo gdje bi trebale biti. Ne samo to, tu su i brojni snimci vozača koji bezbrižno spavaju tokom vožnje i među vozilima kojima upravljaju ogromnom većinom drugi vozači u vozilima koja nemaju iste sposobnosti, kao i snimci nesreća Teslinih vozila koje su se dogodile zbog nepažnje vozača. Za primjer, priloženi video koji je napravio vlasnik Volva sa spomenutim Pilot Assistom, pokazuje način na koji je on prevario sistem da misli da su njegove ruke na volanu.
"Dakle, pametni sistem nadmudrila je jeb*** narandža!", kaže autor videa i upozorava da takve stvari ne bi trebalo raditi. Bez obzira na to koliko se vožnja u režimu autopilota čini zabavnom, boljom i kao poziv da se vozač malo opusti dok auto sve sam radi, prava autonomna vozila (zasad) ne postoje. Vozač i dalje treba i mora imati ruke na upravljaču, a ne voće, povrće, boce i čega god se već sjeti. Samo zato što su Teslin sistem i njemu slični vrlo napredni, ne znači da su vozači tih vozila izvan zakona i nedodirljivi. Odgovornost tokom vožnje mora biti na prvom mjestu zajedno sa sigurnosti, piše "The Drive". slobodna-bosna.ba