.

 

 

 

 

 


.

Aktivisti mreže nevladinih organizacija 

Naše društvo podnijeli su krivične prijave protiv gradonačelnika Mostara Ljube Bešlića, načelnika Odjela za finansije Izeta Šahovića, Odjela za privredu Omera Pajića, šefa Službe za komunalne poslove Stjepana Šaravanje i protiv direktora JP Komunalno Esada Pobrića.Prijave su otišle uredu SIPA u Mostaru, Tužilaštvu HNK-a, te Odjelu za privredni kriminal MUP-a HNK-a, zbog “povrede Zakona o komunalnim djelatnostima, proizvoljnog i netransparentnog trošenja budžetskih sredstava, zloupotrebe položaja, nesavjesnog rada u službi, nanošenja finansijske i po zdravlje štete građanima”.

Marin Bago i Husein Oručević na kasnijoj konferenciji za medije kazali su da su se na ovaj čin odlučili kada su shvatili da se ne radi o nemaru, neznanju i diletantizmu u gradskoj administraciji, već o privatnoj finansijskoj koristi i nezakonitom trošenju javnog novca.

Naveli su kako se oko deset miliona KM godišnje potroši kroz JP Komunalno. Također, na spisku zaposlenih u ovom preduzeću nalaze se 192 radnika, dok ih u praksi na terenu radi oko petnaest. Podsjetili su i na protuzakonito uvećanje računa za vodonatopni sistem, uvećanje fakture za nabavku sadnica na raskrsnici u naselju Avenija, te da se kafilerijskoj službi preko Komunalnog isplatilo 12.500 KM.

Prijave se odnose na period od 2012. do 2019. i povredu Zakona o komunalnim djelatnostima, Odluke o obavljanju komunalnih djelatnosti, Odluke o komunalnom redu na način da se nisu poštivali rokovi, odnosno da se proizvoljno i netransparentno trošio javni novac, uz svjesno propuštanje nadzora nad komunalnim djelatnostima.

Prema prezentiranim dokumentima koje posjeduju u Našem društvu, nekoliko hiljada leševa pasa deponovano je na deponiji koja nije namijenjena za odlaganje animalnog otpada i odmah bi trebala biti zatvorena. Za sedam godina na ovaj način potrošeno je blizu milion KM. Za taj novac se moglo izgraditi nekoliko azila koje Grad Mostar nema, tvrde u Našem društvu.

Marin Bago u razgovoru za Vijesti.ba kaže da vjeruje u institucije, uz nadu da aktivizam Našeg društva na koncu može dovesti do velikih promjena u radu gradskih vlasti.Da ne vjerujemo u institucije ne bismo ni započinjali sve ovo. Ako se stvari zakompliciraju, reagirat ćemo – to je ustvari sve što možemo. Tokom narednih mjeseci ćemo objavljivati sve dokumente koje posjedujemo. Ne vjerujem da će izostati reakcija nadležnih. Ovo je ipak veliki kolač i sve je posve jasno, kaže Bago.

Tvrdi kako je od 2012. do danas nezakonito i netransparentno potrošeno oko 105 miliona maraka.

- Analizirali smo tri modela na koji se uzima novac. Prvi je friziranje računa, dakle povećanje iznosa u njima, drugi ispostava računa za poslove koji nisu rađeni, te na kraju i fingiranje cijelog procesa, odnosno izmišljanje i posla i računa. Teško je da će inspektori na sve zatvoriti oči. Mi Mostarci svakodnevno hodajući gradom vidimo rezultate njihovog nerada i pljačke, dodao je Bago.


(Vijesti.ba)