O aktuelnoj političkoj situaciji u našoj zemlji večeras je u emisiji „7 PLUS“ Hayat TV-a govorio Edin Ramić, predsjednik Kluba zastupnika Zajedno za BiH u Narodnoj skupštini RS-a i federalni ministar izbjeglica i raseljenih osoba.
Kazao je da je odgađanje sjednice NSRS-a na kojoj su trebale biti usvojene odluke o formiranju paradržavnih institucija, rezultat pritisaka iz međunarodne zajednice na lidera SNSD-a Milorada Dodika, ali i njegova potreba da sagleda koliko mu se isplati ići u taj politički proces.
"Same okolnosti mu ne idu u prilog. Možda mu i odgovara pauza u pokušaju da sa međunarodnom zajednicom izgladi odnose i izbjegne sankcije, a u međuvremenu će aktuelizirati ta pitanja", kazao je Ramić.
Kazao je da većina zastupnika u NSRS u hodnicima negoduje na sve pokušaje da se napravi problem u BiH i da je svima jasno da je to uzaludan posao.
"Jedan značajan broj ljudi koji su prilično ostvareni, imaju svoje karijere, strahuje od tih najava i mogućih scenarija. Još ne smiju da se suprotstave Dodiku. Nisu tamo svi klubovi koji su pored Dodika tu iz neke ljubavi, već iz interesa. Onog trenutka kada budu predmet sankcija ili zabrane političkog djelovanja onda će potpuno drugačije razmišljati", mišljenja je Ramić.
O ulozi opozicije u RS-u Ramić kaže da imaju identičan stav prema državi kao i vlast u tom bh. entitetu.
"Ne pokazuje opozicija u svojim kritikama otklon od politike SNSD-a nego samo izražava sumnju da li on to može provesti. Građani su poprilično umorni i od jednih i od drugih. Malo je poslanika u opoziciji koji razmišljaju prije svega o interesu građana", dodao je Ramić.
"Problem je što se kreirao ambijent u kojem se ispipava puls međunarodne zajednice i patriotskih snaga u BiH", smatra Ramić.
Takva atmosfera unazadila je investicije u BiH.
Mišljenja je da je bilo više situacija u kojima je pravosuđe BiH trebalo reagirati.
"Od samog održavanja nelegalnog referenduma, od slučaja “Ikona”, javnih nabavki… Da je Tužilaštvo BiH htjelo reagovati imalo je elemenata da to uradi. Očigledno je bilo namijenjeno da pravi pritisak na prostoru gdje su većinski Bošnjaci. Kad budemo imali neovisno tužilaštvo i sudstvo imat ćemo reakcije", rekao je Ramić.
O ulozi visokog predstavnika Christiana Schmidta kazao je da je teško ocjenjivati njegov rad i da je izložen različitim napadima da ne bi preduzeo određene mjere.
"Ja ne mislim da će ga ti napadi spriječiti da reagira kada bude potpuno ugrožen Dejtonski sporazum. Jasno je da on ima mandat da reagira i svi očekuju da zaštiti ustav ove zemlje", kazao je Ramić.
Očekuje da će pojedine zemlje EU reagirati, a ne EU u cjelini jer Dodik ima podršku nekih država.
"Dodik očigledno ima razloga da bude zabrinut. Za njega i sve u RS-u bilo bi najbolje da to sve ostane na retoričkom polju", kazao je Ramić.
Smatra da bi jedan početni korak trebao biti sadržan u sankcijama.
"Građani će okrenuti leđa Dodiku kada vide da ih vodi u problem i da nema viziju. Sve što radi je da podigne tenzije i učvrsti pozicije kako bi se zaštitio. Građani su odavno uvidjeli ko je Dodik, problem je što se izbori u tom entitetu rješavaju nakon izbora. Kad pogledate broj klubova koji su formirani u NSRS nakon izbora, od tih preletača, od klasične kupovine poslanika bez ikakvog uključivanja pravosudnih institucija, onda to dovodi do apatije u kojoj građani smatraju da na izborima ne mogu promijeniti ništa", dodao je Ramić. (SB)