.

.

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u Trondheimu od domaće selekcije Norveške sa 26:32

u utakmici prvog kola grupe D Evropskog prvenstva (EHF 2020). Ovo je za rukometne “Zmajeve” bio debitantski nastup na završnim turnirima evropskih prvenstava.     Rukometaši BiH su u dvorani u Trondheimu dobro ušli u meč, te su na samom početku imali i prednost od 2:0. Ipak, favorizirani Norvežani su veoma brzo poravnali rezultat, a ubrzo poveli i sa 7:4, piše BHRT.

Bh. rukometaši su nakon toga zaigrali mnogo bolje te su uspjeli doći i do izjednačenja od 9:9.

Međutim, odlični Norvežani su u narednim minutama poveli sa 16:11, a na poluvrijeme de otišlo kod rezultata 17:12 za domaću selekciju.

Reprezentacija Norveške je i u drugo poluvrijeme ušla silovito te su već nakon nekoliko minuta igre imali visoku prednost od 22:15.

U nastavku su, vođeni domaćom publikom, održavali ogromnu prednost te slavili sa konačnih 32:26.

U selekciji Norveške najefikasniji je bio Sander Sagosen sa 12 pogodaka iz 14 šuteva, dok je u bh. timu najbolji bio Nikola Prce sa sedam pogodaka.

Izabranici Bilala Šumana takmičenje u grupi D Evropskog rukometnog prvenstva nastavljaju protiv Portugala u nedjelju, 12. januara, nakon čega slijedi duel sa Francuskom u utorak, 14. januara.

U prvom meču grupe D, rukometaši Portugala su danas u Trondheimu senzacionalno savladali Francusku sa 28:25.

TOK UTAKMICE:

“Zmajevi” su večeras pružili dobar otpor favoriziranim domaćinima koji su među favoritima za pobjedničko postolje na EURO EHF 2020
    KRAJ UTAKMICE – Pobjeda Norveške 32:26
    56′ Još pet minuta do kraja utakmice, Norveška u završnicu ulazi sa prednošću 30:23
    Posljednih deset minuta debitantskog nastupa reprezentacije BiH na evropskim prvenstvima
    49′ Plus osam za Norvešku 26:18, dvije minute isključenja za Terzića
    Izmjena na golu BiH, Grahovac umjesto Burića koji je sakupio 9 odbrana
    44′ U drugom poluvremenu gledamo manje dinamičnu utakmicu, Norveška održava sigurnu prednost – 23:16
    41′ Dvije minute kazne za Johanesena, prilika da se vratimo u utakmicu
    U norveškom timu briljira Sander Sagosen sa deset golova
    Senjamin Burić postiže prvi gol za BiH u drugom dijelu meča
    Dva brza pogotka Norveške, još smo bez gola u drugom poluvremenu – 19:12
    Počinje drugo poluvrijeme utakmice Norveška – BiH

Prce predvodi “Zmajeve” sa šest pogodaka, prati ga Malinović sa tri postignuta gola
    Kraj prvog poluvremena. Norveška na odmor odlazi sa prednošću 17:12
    Pad igre bh. tima u posljednim minutama prvog dijela
    Posljednje tri minute prvog poluvremena, Norvežani vode 14:11, ali naši rukometaši pružaju odličan otpor domaćem sastavu
    Benjamin Burić brani fenomenalno, već sedma odbrana našeg čuvara mreže
    PRCEEE! Sjajni veteran precizan sa sedam metara za svoj šesti gol.
    22′ Serija Norveške za 12:9, prvi time out selektora Bilala Šumana
    Sagosen s druge strane briljira za Norvežane, 3 od 3 za vodstvo domaćih 7:4
    Prce postiže četvrti gol i zasad je naš jedini strijelac. Norvežani za njega nemaju odgovor.
    Norveška u 10. minuti stiže do prve prednosti od 4:3
    Norvežani smanjuju na 2:2, ali fenomenalni Prce uzvraća sa 3/3 učinkom!
    Prce za 2:0, sjajan start naših momaka protiv domaćina i jednog od favorita turnira
    GOOOOOL Nikola Prce postigao je prvi gol za Bosnu i Hercegovinu na evropskim prvenstvima – 1:0 za BiH
    Počela je utakmica u Trondheimu, “Zmajevi” igraju prve minute na Evropskom prvenstvu u svojoj historiji – trenuci za pamćenje
    Intoniranje himni BiH i Norveške
    Na parket dvorane u Trondheimu izlaze rukometaši Norveške i Bosne i Hercegovine

Selektor Bilal Šuman odabrao je 19 igrača koji će u svom debitantskom nastupu na evropskim prvenstvima ući u historiju bh. rukometa:

Golmani Benjamin Burić i Nebojša Grahovac, krila: Alen Ovčina, Srđan Predragović, Ibrahim Haseljić; bekovi: Mirsad Terzić, Nikola Prce, Marko Panić, Josip Perić, Dejan Malinović, Ivan Karačić, Marko Tarabocchia, Igor Mandić, Dino Hamidović, Marin Vegar, Mirko Herceg; pivoti: Muhamed Toromanović, Vladimir Vranješ i Senjamin Burić.

Norvežani su apsolutni favoriti, ne samo u susretu protiv BiH, nego se vide kao jedan od osvajača odličja. Toga je svjestan i selektor Bilal Šuman, koji ističe da njegovi igrači znaju s kakvom reprezentacijom se sastaju, ali da će učiniti sve da pruže dostojan otpor.

Najveća opasnost, ističe Šuman, prijeti od kontranapada norveške reprezentacije. Ključno za naše rukometaše, navodi selektor, bit će da odigraju dobru odbranu.

“Želim da i mi trčimo kontru i polukontru, gdje su Norvežani suvereni. Protiv Danske su prije tri-četiri dana imali 25 kontri. To znači da veoma brzo završavaju napade, bit će jedan ogroman fokus na vraćanju u odbranu i da pokušavamo sve vrijeme da igramo šest protiv šest”, rekao je Šuman.

Iako je BiH svrstana u izuzetno tešku grupu, Šuman naglašava da “Zmajevi” imaju velike ambicije.

“Nismo došli ovdje da gledamo kako drugi igraju već da pokažemo da možemo i mi igrati. Fizički ne zaostajemo nikako od bilo koje selekcije na Evropskom prvenstvu. Imamo visinu, dužinu i širinu, koja je potrebna za igrati na ovakvim takmičenjima”, zaključio je Šuman.

Golman rukometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Nebojša Grahovac najavio je prvi meč bh. selekcije protiv Norveške.

“To je nešto što smo čekali 20 godina. Igrali smo na Svjetskom prvenstvu 2015. godine, ali to je bilo drugačije iskustvo. Nalazimo se u grupi s dva favorita, Norveškom i Francuskom i želimo pokazati da tu nismo došli turistički, već da znamo igrati dobar rukomet”, izjavio je Grahovac.

Pivot selekcije BiH Senjamin Burić se nada da naš tim može upisati barem jednu pobjedu, a najveću šansu za to vidi protiv reprezentacije Portugala.

“Nadamo se barem jednoj pobjedi. Protiv Norveške i Francuske ćemo dati svoj maksimum, igrat ćemo s dosta agresivnosti i vidjeti kako će se mečevi odvijati. Portugal je reprezentacija o kojoj najviše razmišljamo. Smatram da ih možemo savladati jer između ova dva tima nema mnogo razlike”, rekao je Burić, piše BHRT.