.

 

 

 

 

 


.

Politički analitičar i direktor Foruma za etničke odnose iz Beograda 

Dušan Janjić analizirao je za Vijesti.ba političku nestabilnost Zapadnog Balkana. Mi ponovo moramo da biramo između rata i mira, na šta je upozorio i predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, potcrtao je Janjić.Kako je kazao, jasno je da je američki odgovor na krize i nestabilnosti na Balkanu takav da SAD neće ulaziti u duge borbe, nego da će stabilizovati zemlje članice NATO-a i dati podršku onima koji žele da budu dijelom ovog vojnog saveza.

"Sve druge države biće izložene krizama. Makedonija, Kosovo i Crna Gora mogu smatrati da ulaze u fazu teške političke borbe, ali stabilazacije i kišobrana NATO-a, a sve druge zemlje ostaju u crnoj rupi", smatra naš sagovornik.

Posebno problematičnim ocijenio je poruke nakon posljednjeg sastanka predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika u Beogradu.

"Dodik sigurno nije govorio, a da Vučić ništa od toga nije prihvatio ili o tome bio obaviješten. Dodik je ovoga puta iskoračio tamo gdje nijedan političar izvan Srbije nije iskoračio, a i samo političari u Srbiji ozbiljno su se čuvali od takvih izjava, čak i oni koji su intelektualno bili na nivou Dobrice Ćosića. Dodikova izjava o tome da je tema razgovora bila srpski nacionalni program, politička je drskost i bezobrazluk. Kada dva političara, bez obzira na funkcije koje imaju, sebi prisvoje pravo da pričaju o srpskom nacionalnom programu, oni zapravo prisvajaju pravo tih društava i institucija, te pokazuju elementarno neprihvatanje i  neuvažavanje srpske nacije i njenih kapaciteta", pojašnjava Janjić.

Stoga smatra da će to izazvati negativne reakcije u Srbiji i da neće biti prihvaćeno.

Naš sagovornik mišljenja je da se pitanje prisjedinjenja RS Srbiji ili širenje Srbije ne može braniti zvaničnom politikom ni Srbije, koja obavezuje Vučića, niti BiH, gdje je Dodik predsjedavajući Predsjedništva BiH. To je, dodao je, direktno suprotstavljeno stavovima Kontakt grupe za Balkan.

"Dodik je ovim uvalio Vučića u tako veliki problem kada je u pitanju Kosovo, da se zaista pitam da li su njih dvojica svjesni da će ovo biti dodatna kap na nastupe Ivice Dačića u vezi sa razgraničenjem. Ovo će dovesti Beograd u tešku pregovaračku poziciju prema Kosovu u vrlo delikatnom momentu. Srbija je politički nestabilna, a Kosovo je tek nestabilno. Srpska zajednica na Kosovu živi u stalnom sigurnosnom pritisku od ubistva Olivera Ivanovića. Mi ponovo biramo između mira i rata, a Dodikove izjave su izjave rata. On to mora da shvati i od toga nema pranja", upozorio je Janjić.

Prema njegovim riječima, Dodik je prešao granicu zarad "sopstvenih političkih fantazija i želje da bude najveći Srbin među svim Srbima".

"On je navalio veliko breme odgovornosti za eventualne lokalne sukobe koji su zaista mogući na teritoriji sjevera Kosova i tzv Sandžaka", smatra naš sagovornik.

Govoreći o pitanju razgraničenja između Srbije i Kosova, Janjić je konstatovao da tu ideju oživljava ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić.

"Ideja razgraničenja je pominjana u unutrašnjem dijalogu. Nije dobila podršku Srbije, nego je podijelila zemlju. Prvi put se desilo da neki vođa Srbije povodom Kosova dođe u sukob sa SPC-om. To se desilo Vučiću. On nije smirio Dačića, a i sam je u nekoliko navrata koketirao sa tom idejom", naveo je Janjić.

Naš sagovornik je ukazao da sva istraživanja javnog mnjenja u Srbiji pokazuju da ideju razgraničenja ne podržava više od 24 posto ispitanika.

"Većina, oko 48 posto, podržava normalizaciju odnosa. Takođe, kada bi se postavilo pitanje razgraničenja plus RS, samo osam posto ispitanika Srbije je to prihvatilo", napomenuo je on.

Stoga, konstatovao je, iako je nametana od dijela vlasti u Srbiji, ideja o razgraničenju nije prihvaćena u ovoj zemlji, kao ni na Kosovu.

"U jednom momentu Tači je, doduše nejasno, zagovarao tu ideju, ali je najnovija platforma koju je verifikovala Skupština Kosova bila na princpu teritorijalnog statusa quo", precizirao je Janjić.

Mišljenja je da se ideja o razgraničenju obnavlja zbog nadolazećih izbora u Srbiji, ali i da se njome želi kreirati atmosfera ugroženosti Srba u kojoj bi se, kako kaže, Vučić pojavio kao spasilac, a uz njega i Dačić.

"Problem sa tom kalkulacijom je stanje na terenu. Konkretno, od uvođenja taksi, kosovske vlasti su uspostavile potpuni suverenitet i kontrolu na sjeveru Kosova, a ko ima kontrolu nad teritorijom, taj je u boljoj poziciji", istakao je Janjić.

On je upozorio da se trenutni odnos Srbije i Kosova može uporediti sa situacijom iz 2004. godine.

"Ako kosovske vlasti dobiju dovoljno argumenata, poput toga da ćemo dijeliti teritoriju, one mogu, kao 2004. godine, proizvesti efikasne nasilne akcije protjerivanja Srba, odnosno izazivanja lokalnih sukoba koji bi se održavali na sjeveru Kosova i u tzv Sandžaku. Zbog toga kažem da su ovo momenti u kojima su određeni političari prešli granicu", zaključio je Janjić.


(Vijesti.ba)